RMK Vällamäe metsamaja
baltisuvi.ee

Matkamees Tõnu Jürgenson soovitab: Vällamäe metsamaja
Vällamäe metsamaja on üks mu lemmik kohtadest, mida püüan korra külastada pea igal aastaajal. Põhjus selleks on lihtne. See on võrratult ilus koht ja siinne maastik pakub huvitavaid võimalusi erinevateks tegevusteks.
Kõige paremini õnnestub ilmselt Vällamäe võlusid ära kasutada talvisel ajal. Suusasõpradele on siine maastik suisa loodud paradiis , sissesõidetud rajad kulgevad pidevalt üles-alla pakkudes elamusterohket sõidunaudingut. Kui aga kellelegi ei piisa Vällamäe radadest, siis mõne kilomeetri kauguselt
 [...]Matkamees Tõnu Jürgenson soovitab: Vällamäe metsamaja
Vällamäe metsamaja on üks mu lemmik kohtadest, mida püüan korra külastada pea igal aastaajal. Põhjus selleks on lihtne. See on võrratult ilus koht ja siinne maastik pakub huvitavaid võimalusi erinevateks tegevusteks.
Kõige paremini õnnestub ilmselt Vällamäe võlusid ära kasutada talvisel ajal. Suusasõpradele on siine maastik suisa loodud paradiis , sissesõidetud rajad kulgevad pidevalt üles-alla pakkudes elamusterohket sõidunaudingut. Kui aga kellelegi ei piisa Vällamäe radadest, siis mõne kilomeetri kauguselt leiate kuulsad Haanja suusarajad.
Mitmed mu tuttavad tulevad talvel nimme siia selleks, et päeval lasta Vällamäe nõlvadel ennast väsitada ja õhtul lasta saunal ennast pehmeks leilitada. Kui nüüd mõned head sõbrad või pereliikmed veel seltskonda pakuvad, siis mis moodi saakski täiuslikumat puhkust ette kujutada.
Loomulikult pakub Vällamägi mõnusalt väsitavat ja esteetiliselt ilusaid elamusi ka mitte talvisel ajal. Siia võib tulla lihtsalt jalutama. Huvilistel on võimalik käia mööda märgitud õpperada ja täiendada end teadmistega, või siis liikuda ka märgistamata radadel ja lihtsalt nautida loodust.
Omaette väljakutseks on Vällamäe tippu tõusmine mööda järsku nõlva. Meil siin võtab see aega mõned minutid millele kaasneb tugev hingeldamine, aga kõrgmäestikus kulub samasuguse lõigu läbimiseks umbes tund – mõelge sellele.
Suvisel ajal võib siin näha ühte meest seljakotiga jooksmas mäe tippu edasi ja tagasi. Tippu jõudes teeb ta mõned sajad kätekõverdused , laskub alla ja alustab tõusmist otsast peale. Sama mees oli esimene eestlane, kes vallutas 2003. aasta mais Mt.Everesti tipu.
Vällamäest umbes 4km kaugusele jääb Suur Munamägi mida tasuks siin olles kindlasti külastada. Suurel Munamäel on juba ammusest ajast kõrge vaatetorn millest avaneb selge ilmaga suurepärane vaade. Sompus ilma korral saab torni esimesel korrusel teha virtuaalse vaatluse arvuti abil.
Kogu Haanja ümbrus pakub kindlasti ka jalgratta huvilistele mõnusaid elamusi oma maastikega.
Ja üks kevadine atraktsioon, mis on suurveega seotud lõppeb mul endal tihtilugu Vällamäe metsamaja külastamisega. Nimelt on siit mitte väga kaugel Piusa jõgi . Kevadise suurvee ajal on see üks nauditavamaid raftingu jõgesid Eestis. Raftinguga aga kaasneb alati korralikult märjaks saamine. Päris mõnus on peale mitmetunnist külmas vahutavas vees möllamist kuuma sauna konte soojendama tulla. Saun Vällamäel on, aga kindlasti üks tublimaid.
Vällamäel esineb aeg-ajalt ka üsna veidraid loodusnähtuseid , mis on vanasti andnud tekkeainet erinevatele rahvapärimustele ja legendidele nõidadest ja haldjatest ja kes teab veel kellest. Nimelt liiguvad vahel Vällamäe ümbruses udupilved, kui ronida mäe tippu, siis võib juhtuda, et avaneb sarnane vaatepilt nagu päris mägedes. Olete ülevalpool pilvi. Selline nähtus tundub Eesti oludes üsna veidrana, aga omamoodi huvitava ja ilusana.
Nii et seiklusrohket puhkust Vällamäel ja selle ümbruses!
loodusegakoos.ee